24 Лип

SHelkunov_3-600x900

Президент Українського національного комітету Міжнародної Торгової Палати (ICC Ukraine) Володимир Щелкунов дав інтерв’ю газеті “Бізнес ревю”, в якому охарактеризував  сучасний стан українського бізнесу та окреслив перспективи його розвитку. 

– Володимире Ігоровичу, чим Вам запам’ятався 2014-2015 рр. з точки зору досягнутих результатів щодо формування та розвитку підприємницької культури в Україні?

 – Україна увійшла у тривалий період змін. І наразі ми переживаємо лише перший, один з багатьох етапів становлення нової сучасної держави. Я впевнений, що серед засад, які визначатимуть наше майбутнє як економічне, так і соціальне і навіть політичне – всебічний розвиток підприємництва. Взагалі, значення підприємництва для будь-якого суспільства важко переоцінити. Малі, середі, великі підприємства формують структуру економіки держави та мають значний вплив на розвиток окремих територій. Підприємницьке середовище в Україні ще не є сталим, відсутні традиції підприємництва.  З досвіду активної взаємодії з діловими партнерами ICC по всьому світу можу дати кілька порад вітчизняним підприємцям. В Україні підприємцям важливо вивчити особливості ділової культури країни ведення бізнесу, враховувати специфічні риси поведінки партнерів. Також  необхідно ретельно знати традиції, звичаї кожної країни, особистісні особливості та звички народу країни. Культура підприємництва є важливим фактором. У деяких країнах вона може навіть навіть визначати успіх бізнесу у дуже конкурентному бізнес-середовищі. Я вважаю, що в Україні назріла необхідність формування нового типу підприємців – відповідальних професіоналів, які формують імідж надійного партнера по бізнесу на внутрішньому та міжнародному ринках. Зрештою це є репутація та успіх держави.

– Які риси вітчизняного підприємця є визначальними щоб не просто вистояти у сучасних умовах, а ще й досягти успіху на внутрішньому ринку чи презентувати Україну на зовнішньому?

– Підприємницькі риси українців давно відомі в усьому світі. Це наполегливість та працелюбність. Додам також високий рівень винахідливості. Історично українці протягом тривалого періоду були позбавлені власної держави, проте активно розбудовували інші. Не забуваймо, що  сьогодні усі провідні держави світу передусім західного – США, Канада, Австралія, Велика Британія своїм економічним успіхом певною мірою завдячують українцям, або виходцям з України. Українська діаспора в цих країнах дуже потужна і впливова, наше справжнє лобі. І це в основному успішні підприємці, часто зі столітніми традиціями ведення бізнесу цілих родин. Тому українцям є на що спертися. Треба лише активно діяти і бути наполегливими у досягненні цілей.

– Як ви оцінюєте ефективність функціонування механізмів захисту інтересів українського бізнесу?

– В усіх країнах світу бізнес прагне підтримки з боку держави у тій чи іншій формі. Український бізнес наразі потребує всебічного захисту як всередині країни – для становлення та розвитку, так і  закордоном, адже міжнародна  конкуренція дуже жорстка. Український національний комітет Міжнародної Торгової Палати (ICC Ukrane)  минулого року був серед тих, хто ініціював створення інституту Бізнес-Омбудсмену.  У грудні 2014 року в Україні було започатковано Раду бізнес-омбудсмена. Так країна зробила важливий крок на шляху до покращення умов ведення бізнесу. Адже Рада бізнес-омбудсмена представляє та захищає  інтереси бізнесу у державних органах в середині країни. Можливість захисту забезпечить  дотримання правил і норм для усіх учасників бізнес-середовища  і зрештою гарантує прозоре ведення бізнесу в Україні.

Щодо захисту за кордоном, у веденні конкурентної боротьби на зовнішніх ринках, то тут інструментарій  достатній. Українського бізнесу треба його лише активно використовувати.  Так, ICC Ukrane ініційовано Раду експортерів та інвесторів при МЗС. Її очолив особисто Міністр Павло Клімкін, а я є одним із його заступників. Рада акумулює проблемні питання, що виникають  у експортерів, підприємців, які хочуть працювати на міжнародних ринках, пропонує і – головне – знаходить способи  Їхнього вирішення.

Крім того, ICC Ukrane розроблена низка спеціальних продуктів та сервісів, спрямованих на системну та постійну допомогу бізнесу. На ринках, де є нагальна потреба просування інтересів українських підприємств, ми відкриваємо інформаційно-аналітичні центри. Наразі вони діють у 17 країнах світу. Одночасно, послуги експортерам в оформленні бізнес-планів та комерційних  пропозицій за міжнародними стандартами Світової Організації Бізнесу надає ICC Consalting.

Не забуваймо, що в усьому світі всеохоплюючий захист бізнесу дає членство країни у СОТ. В рамках СОТ бізнес отримує захист від дискримінації на зовнішніх ринках, стабільність та передбачуваність умов і правил. СОТ дає також інструменти захисту від недобросовісної конкуренції та зростаючого імпорту, які вітчизняному бізнесу треба вчитись активно використовувати, долучатись до співпраці із владними інститутами.

На міжнародних ринках особливого успіху досягають ті країни, в яких налагоджена конструктивна співпраця бізнесу і  влади. В Україні, яка наразі знаходиться у вкрай важкій ситуації,  така співпраця може бути однією з важливих передумов здатності нашої держави розробляти і впроваджувати ефективну торговельну політику з урахуванням  національних економічних інтересів.

– Володимире Ігоровичу, якими на сьогодні є пріоритети ICC Ukraine?

– ICC – Міжнародна Торгова Палата (або Світова організація бізнесу) є провідною міжнародною структурою. Це відома в світі ефективна платформа розвитку міжнародної торгівлі. Разом з її Національними комітетами ICC сприяє виходу національних підприємств на ринки зарубіжних країн. Адже, хочу підкреслити, ICC – це єдина світова організація бізнесу, яка виступає від імені підприємств всіх секторів в усьому світі від 1919 року. Сьогодні вона охоплює понад 6 млн. компаній більш ніж  130 країнах світу.

Основним завданням ICC Ukraine залишається системна допомога експортерам країни, допомога вітчизняним підприємцям у виході на зовнішні ринки. Тут можу виокремити три пріоритети нашої діяльності.

Перший – робота на цільових міжнародних ринках.

Ми визначили пріоритетні ринки збуту, які є перспективними для просування інтересів національного бізнесу і зосередили увагу на країнах Перської затоки. Вже протягом трьох років ми відкриваємо наші представництва у країнах регіону. У червні цього року було відкрито новий офіс у Дубаї (ОАЕ), який буде виконувати функцію головного офісу у регіоні і консолідувати двосторонні потреби бізнесу. У жовтні планується відкриття представництва у Катарі. Так, у провідних країнах регіону – ОАЕ, Саудівська Аравія, Кувейт, Катар – представлено можливості та інтереси українських експортерів. Інформаційні міжнародні центри наших представництв вивчають місцевий ринок, визначають та аналізують його потреби і у такий спосіб забезпечують інформацією наших експортерів. Одночасно вивчається попит місцевого бізнесу щодо поставок нових перспективних груп товарів. Одночасно відбувається налагодження ефективної комунікації та організація оптимальної логістики для здійснення експортних операцій. Таким чином, експортер отримує допомогу та весь комплекс  послуг із супроводу його експорту у регіоні.

Другий пріоритет діяльності ICC Ukraine – розробка власних продуктів та сервісів для підтримки вітчизняного бізнесу. Передусім, це система навчальних семінарів під егідою головного офісу ICC у Парижі. Запроваджені нами навчальні семінари з питань оформлення комерційних пропозицій допоможуть імпортерам та експортерам уникнути витратних непорозумінь, чітко визначивши обов’язки продавців та покупців по доставці товарів.

Нарешті, третє. ICC Ukraine формує бізнес-делегації під патронатом Уряду, зокрема Міністерства економічного розвитку та торгівлі та Міністерства закордонних справ України, метою яких є становлення прямих бізнес-контактів на цільових ринках українських виробників.

– Які перспективи українського бізнесу в процесі євроінтеграції, на що у веденні бізнесу Ви радите звернути увагу, щоб вивести українського виробника і українські товари на європейський чи світовий ринок, а в ідеалі ще й гідно конкурувати?

– Поза сумніву, Угода про асоціацію між ЄС та Україною та автономні торговельні преференції, надані Україні з боку ЄС, значно поліпшили умови для виходу українських компаній на європейські ринки. Угода вже зараз суттєво розширює експортні можливості українських компаній. Значна кількість вітчизняних компаній отримали можливість вийти на ринок Євросоюзу. Не забуваймо, що ринок ЄС – один з найбільших у світі, він налічує понад 500 млн. споживачів. Більше того, наші виробники отримали нові  перспективи розвитку. В перспективі вони зможуть не лише кількісно нарощувати експорт, але й суттєво розширити асортимент продукції. Адже Європа – це ринок імпортерів продуктів харчування, певних видів продукції сільського господарства. Україна вже зараз має змогу постачати в ЄС м’ясо курятини, томатні пасти, кондитерські вироби та багато інших товарів. Не забуваймо також про зниження митних бар’єрів з боку ЄС. При тому, що з українського боку тарифи зменшуватимуться поступово, ми розраховуємо, що такий крок допоможе українським товарам стати більш конкурентоздатними. Вітчизняні виробники матимуть час і можливість пристосуватись до умов ведення бізнесу, європейської конкуренції. За цей час  вітчизняні підприємства мусять запровадити нові стандарти аби відповідати європейським вимогам до якості продукції. Ці стандарти  стосуються перш за все переробної і харчової галузі, а також сільського господарства. Запровадження європейських стандартів відкриває можливість розширення експорту з України і в інші країни, які є партнерами Євросоюзу або можуть ними стати у майбутньому.

В Україні є безліч невикористаних можливостей для торгівлі з ЄС. Попри численні побоювання, український бізнес цілком може ефективно працювати на ринках Євросоюзу. Для допомоги бізнесу працювати в нинішніх умовах ICC Ukraine здійснює системну підтримку експортерів України для виходу на ринки ЄС та надає практичні рекомендацій про особливості та існуючі можливості. Адже саме необізнаність у цьому питанні вітчизняних підприємців породжує певний страх ризику та позбавляє бачення нових можливостей та перспектив.Тому ми готові до співпраці з усіма зацікавленими учасниками бізнес спільноти, адже нам є що презентувати у світ, є чим конкурувати. Настав час виводити український бізнес на світові ринки!