18 Лют

11-12 лютого ц.р. у Брюсселі відбулось засідання Європейської групи національних комітетів Міжнародної Торгової Палати (ICC), у якому взяла участь делегація ICC Ukraine на чолі з президентом ICC Ukraine Володимиром Щелкуновим та генеральним секретарем ICC Ukraine Володимиром Михайловим.

Основна тема засідання – перспективи торговельної стратегії Європейського Союзу і Трансатлантичне торговельне та інвестиційне партнерство Transatlantic Trade and Investment Partnership (TTIP). Зокрема, перспективи для промисловості в рамках TTIP та захист інвестицій на ринках TTIP.

TTIP стане найбільшою в світі угодою й об’єднає країни, що виробляють близько 60% світового ВВП та здійснюють 42% світової торгівлі послугами й 33% – товарами. Основні питання.

Угода передбачає зниження тарифів у торгівлі між США та економічними системами 28 країн-членів Євросоюзу, удосконалення та зміцнення багатьох глобальних правил і стандартів та поширюється на широкий асортимент товарів і послуг. Майбутні домовленості передбачають лібералізацію торговельної та інвестиційної діяльності між США та ЄС, а також урегулювання інших нетарифних бар’єрів.

Предметні дискусії та обговорення точились навколо дослідження, підготовленого Всесвітнім Інститутом Торгівлі «TTIP та країни-члени ЄС», яке дає оцінку впливу TTIP на рівень економічного розвитку країн-членів ЄС.

Висновки експертів ґрунтувались на широкому і всебічному вивченні питання і стали результатом аналізу багатьох системних та структурних чинників.

Так, на макроекономічному рівні очікується, що TTIP призведе до зростання ВВП усіх країн-членів ЄС. Результатом цієї угоди стане збільшення експорту та зростання заробітний плат. Одночасно відбудеться зниження роздрібний цін для більшості членів ЄС, нерівність у доходах знизиться.

Разом з тим, дослідження показали, що економічні переваги будуть розподілятися між членами ЄС не рівномірно. Більше вигод отримають Литва, Ірландія, Бельгія. Через зростання експорту, виробництва, інвестицій, низькі ціни або ж комбінації цих чинників.

На секторальному рівні серед галузей економікиочевидні переваги TTIP отримають текстильне виробництво, водний транспорт, страхові послуги, переробна промисловість продуктів харчування, хімічна промисловість, фармацевтика. Одночасно питома вага металургії, металовиробів, електричного обладнання та транспорту в економіці країн ЄС буде знижуватись.

Очікується, що TTIP дасть можливість зберегти високі стандарти ЄС у соціальній сфері, сфері збереження довкілля та захисту споживачів і не матиме негативного впливу на внутрішній ринок ЄС, а навпаки, може дати йому суттєвий поштовх для розвитку. Загалом, результатом TTIP стане зниження цін та зростання вибору для споживачів.

Крім того, TTIP матиме позитивний вплив на малий та середній бізнес, за умови якщо він сфокусується на подоланні бар’єрів у торгівлі, що діють сьогодні.

Експерти визнають, що TTIP забезпечить вільну циркуляцію руху робочої сили між секторами економіки країн-членів ЄС та США.

У питаннях захисту інвестицій TTIP дасть можливість створити «золотий стандарт» торговельних угод.

Підписання та дія TTIP матиме значні наслідки для глобальної економіки. Адже відкриє легкий доступ до ринків тих країн, які вже зараз мають певні пільгові умови торгівлі з ЄС, проте не мають відповідних угод безпосередньо з США. Угода про зону вільної торгівлі України з ЄС, яка набула чинності з 1 січня 2016 року, виводить Україну до категорії саме цих країн.

75949-2