01 Гру

27 листопада 2015 року у Латвії було проведено українсько-латвійський бізнес форум. У Форумі взяли участь президент ІСС Ukraine Володимир Щелкунов, Посол України в Латвії Євген Перебийніс, президент ТПП Латвії А.Ростовскіс. Серед учасників Форуму також були президент АО «PLASKE» Олег Платонов, генеральний директор АО «PLASKE» Артем Хачатурян, а також представники Міністерства сільського господарства Латвії та низки підприємств. Зокрема, ПАТ «Дніпропетровський завод мінеральних добрив», ТОВ «Наукове-виробниче комерційне підприємство «ГазІнвест», ПАТ «Смілянський машинобудівний завод», правління ДАК «Латвійська залізниця», ТОВ «LDZCargo» (входить до структури ДАК «Латвійська залізниця» та здійснює вантажні перевезення), ТОВ «GaujaTrade».

Відкриваючи українсько-латвійський бізнес форум, президенти ІСС Ukraine і ТПП Латвії відзначили спільні досягнення бізнесу та окреслили бачення подальшого розвитку співробітництва між підприємцями, акцентували увагу присутніх на перспективних напрямах роботи та необхідності активно працювати над новими проектами, враховуючи геополітичні виклики, з якими зіштовхнулися ділові кола обох країн.

Вітаючи учасників заходу, Посол Є.Перебийніс підкреслив стабільність показників українсько-латвійської торгівлі протягом останніх років, що є свідченням успішності роботи бізнесу. Особливу увагу було приділено сприятливим умовам для ведення бізнесу після початку роботи в повному обсязі з 1 січня 2016 року Угоди про ЗВТ між Україною та ЄС, намаганнях російської влади перешкодити плідній роботі в рамах цієї угоди. Наведено приклад, що за перший квартал 2015 року торгівля між Україною і РФ знизилася на 73% до 316 млн. дол. США, експорт сільськогосподарської продукції знизився на 77% до 175 млн. дол. США, а українські виробники також, як і латвійські, втратили доступ до ринків збуту молочних продуктів, птиці, яєць, риби, консерви, крупи, цукру і кондитерських виробів. Частка РФ в українському експорті знизилася з 26% у 2012 році до 12% у першому півріччі 2015 року. Окремо було наголошено на необхідності спільними зусиллями диверсифікувати роботу бізнесу та створити сприятливі умови роботи на інших ринках.

Консалтинговою компанією «BDO» для українських учасників форуму проведено семінар на тему: «DoingbusinessinLatvia», в рамках якого розказано про податкові переваги при створенні холдингових компаній та можливість отримати посвідку на проживання в країні ЄС в обмін на інвестиції, плани найближчим часом запустити Ukrainian-Latviandesk для підприємців, які планують розпочати бізнес у країнах.

Представником Міністерства сільського господарства Латвії під час проведення презентації поінформовано про умови роботи галузі та її потреби, здобутки молочної, рибної та лісової промисловості. ПАТ «Дніпропетровський завод мінеральних добрив» передано пропозиції щодо можливого співробітництва.

Проводячи презентацію, генеральний директор АО «PLASKE» привернув увагу представників латвійської залізниці до переваг використання Іллічівського та Одеського морських портів при перевалці вантажів, у тому числі й китайських, і подальшої їх доставки до латвійських портів, використовуючи при цьому потужності контейнерного потягу «ЗУБР», а також можливостях цього потягу при перевезенні вантажу між Скандинавськими і Балтійськими країнами та Анатолійським півостровом. Також представниками АО «PLASKE» проведено окремі зустрічі з віце-президентом ДАК «Латвійська залізниця» Е.Шмукстсом і членом правління ТОВ «LDZCargo» І.Рудзіте. Планується, що сторони підпишуть договір про співробітництво.

ТОВ «GaujaTrade» запропонувала відкрити перший торговельний центр українських товарів у Ризі, оскільки рівень цін, якість українських продуктів, а також відношення місцевого населення до них, зробить їх досить конкурентними на латвійському ринку. Іншими пропозиціями згаданого ТОВ були:

–         створення центру оптової торгівлі, який би охоплював країни Балтії та Скандинавії;

–         створення логістичного центру;

–         розміщення виробничих потужностей українських компаній.

Всі перелічені проекти пропонувалося облаштувати на власній земельній ділянці, яка знаходиться поряд із Ризьким вільним портом і має залізничні та вантажні під’їдні шляхи.

Враховуючи цікавість пропозиції, президентом ІСС Ukraine  В.Щелкуновим запропоновано створити на базі ТОВ «GaujaTrade» інформаційно-консультативний центр ІСС Ukraine в Латвії. Протягом найближчого часу представник ТОВ «GaujaTrade» відвідає Київ для проведення відповідних переговорів із членами ІСС Ukraine.

Всіма іншими учасниками бізнес-форуму також було проведено презентації своїх компаній та обговорено можливості співробітництва.