Пілотній проект із впровадження технології «Єдине вікно – локальне рішення» в зоні діяльності Південної митниці та портів Одеської області

 

platonov__nov_0

Керівник проекту, віце-президент ICC Ukraine з питань міжнародної торгівлі та логістики, президент АТ «ПЛАСКЕ» Платонов Олег Ісаакович

Питання спрощення процедур торгівлі набувають все більшого значення для України. Заходи зі спрощення процедур торгівлі були прийняті в якості одного з першочергових завдань державної програми розвитку країни. Їх основною метою є впорядкування ринкових механізмів, забезпечення безпеки ланцюгів поставок, усунення бюрократичних і адміністративних бар’єрів, що є передумовами для корупції.

Інтеграційні процеси в зовнішньоекономічній діяльності і процеси глобалізації світової економіки ставлять нові завдання при виконанні міжнародних перевезень. Міжнародні організації, які розробляють порядки і правила виконання цих перевезень, дотримуються рекомендацій Європейської економічної комісії ООН. Ці рекомендації спрямовані на уніфікацію і адаптацію до сучасних вимог правил регіональних угод, що регламентують перевезення товарів.

Регіональні представництва ICC Ukraine сприяють діяльності торговельно-економічних місій, забезпечують додаткові притоки інвестицій у регіони та головне –  сприяють реалізації найбільш ефективних регіональних проектів. Їх діяльність дає можливість забезпечити результативну взаємодію влади, бізнесу й суспільних організацій на місцевому рівні, налагодити партнерські відносини між бізнесом і державою.

Найбільш вагомим здобутком регіонального представництва ICC Ukraine в Одесі є розробка та реалізація проекту “Єдине вікно – локальне рішення” в зоні діяльності Південної митниці і портів Одеської області, ініціатором якого виступив Український національний комітет Міжнародної торгової палати.Впровадження проекту “Єдиного вікна” в національному митному просторі забезпечує суттєве спрощення зовнішньоекономічних операцій.

Для реалізації проекту у 2011 р. була створена Міжвідомча робоча група за дорученням Прем’єр-міністра Миколи Азарова, яка діє за підтримки ЄЕК ООН. Мета робочої групи – налагодити в портах роботу за принципом «єдиного вікна» відповідно до рекомендацій 33-35 СЕФАКТ ООН.

Щоб забезпечити створення, функціонування Єдиної інформаційної системи портового співтовариства (ЕІСПС) і приступити до впровадження першого етапу проекту, було підготовлено цілий ряд змін в нормативні документи, законодавчі акти, постанови КМУ, галузеві накази. Перехід на електронний документообіг став революцією в системі, яка сторіччями користувалася паперовими носіями.

З 8 жовтня 2012 р. в Одеському порту почав діяти в тестовому режимі пілотний проект впровадження електронного наряду. Це був перший етап створення Єдиної інформаційної системи портового співтовариства в рамках проекту «Єдине вікно – локальне рішення» в зоні діяльності Південної митниці і портів «Великої Одеси». З1 лютого 2013 року митниця і Одеський МТП припиняють прийом нарядів на паперових носіях. Таким чином завершується тестовий режим впровадження системи «Електронний наряд», розпочатий в Одеському порту спільно з Держмитслужбою. До зазначеного часу буде здійснено виробничий запуск системи в експлуатацію.

Розробкою програмного забезпечення та техпідтримкою системи ЕІСПС займається компанія PPL 33-35 (планування портової логістики), спеціально заснована АО «ПЛАСКЕ» на основі державно-приватного партнерства. Компанія розробляє системи «Єдине вікно – локальне рішення» відповідно до рекомендацій 33, 34, 35. PPL 33-35 є членом Європейської асоціації портових співтовариств, що надає істотну допомогу в створенні та функціонуванні ЕІСПС.

Оцінюючи ефект впровадження концепції «Єдине вікно», ми можемо зазначити, що все портове співтовариство проявляє зацікавленість до зазначеного проекту. На сьогодні вже в цьому напрямку визначився Ілічівський порт. Досвід впровадження системи «Єдине вікно – локальне рішення» отримав позитивну оцінку на засіданні Робочої групи  Організації Чорноморської Економічної Співпраці з питань транспорту, що проходило в Ізмірі (Туреччина). Отже, запровадивши Єдину інформаційну систему портового співтовариства в Одеському порту, Україна піднялася на сходинку вище, впровадивши передовий європейський досвід.